Ogłoszenia

Przewodniczący Episkopatu: Zachęcam do refleksji nad pontyfikatem i spuścizną dziejową Papieża Polaka

Zachęcam wiernych do lektury Stanowiska Rady Stałej KEP wobec działań Jana Pawła II odnoszących się do przestępstw seksualnych wobec małoletnich, a przez to do refleksji nad pontyfikatem i spuścizną dziejową Papieża Polaka – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w komunikacie, który zostanie odczytany w kościołach w niedzielę 20 listopada br.

Zobacz więcej

II ELŻBIETAŃSKI KONCERT ORGANOWY (ZAPOWIEDŹ)

Parafia pw. św. Elżbiety Węgierskiej w Jaworznie-Szczakowej ma wielką przyjemność zaprosić wszystkich parafian i gości na II Elżbietański koncert organowy, który odbędzie się z okazji odpustu parafialnego w sobotę 19 listopada o godzinie 19:00.

Tegoroczny koncert będzie bardzo wyjątkowy, za organami zasiądzie Jaworznianin - Michał Piechnik - który jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

Pan Michał od 2022 roku pełni funkcję pierwszego organisty Bazyliki Mariackiej w Krakowie. Wcześniej pracował jako organista w Bazylice św. Franciszka z Asyżu w Krakowie, a jaworznickiej społeczności znany jest z posługi organistowskiej w parafii pw. Matki Bożej Anielskiej oraz parafii pw. Józefa Rzemieślnika w Jaworznie.

Biskupi w uroczystość Wszystkich Świętych o powołaniu do świętości

Do dziękczynienia za świadectwa życia świętych oraz zwrócenia uwagi na to, że każdy człowiek jest powołany do świętości i wezwany do kroczenia drogą błogosławieństw zachęcali biskupi w świątyniach i na cmentarzach 1 listopada, w uroczystość Wszystkich Świętych.

BISKUP ZAPRASZA NA UROCZYSTOŚCI RELIGIJNO-PATRIOTYCZNE

Zobacz więcej

Sierpień miesiącem dobrowolnego daru abstynencji

Sierpień, jako miesiąc dobrowolnej abstynencji, to wieloletnia praktyka duszpasterska, kontynuowana od czasów bł. kard Stefana Wyszyńskiego, która wydała wiele dobrych owoców – pisze bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

„Jesteśmy wszyscy w Kościele odpowiedzialni za kontynuowanie tej spuścizny naszych ojców w obliczu odpowiedzialności przed Bogiem za braci i siostry żyjących w naszej Ojczyźnie i na emigracji” – podkreśla bp Bronakowski. „Jako ochrzczeni jesteśmy wezwani przez Jezusa Chrystusa i posłani, aby budować trzeźwą i wolną Polskę” – dodaje.

W tym roku hasłem kościelnej działalności trzeźwościowej jest: „Posłani w pokoju Chrystusa budujmy trzeźwą i wolną Polskę”. Jest to temat bardzo aktualny. Przede wszystkim jest zachętą do wzmożenia wysiłków w dziele troski o wolność wewnętrzną Polaków. Od niej bowiem zależy wolność zewnętrzna i przyszłość naszej Ojczyzny” – zaznacza bp Bronakowski.

BP KEP

Zobacz więcej

Stowarzyszenia Arka Ocalenia, NSZZ Solidarność Miasta Jaworzna.

05. sierpnia 2022 r. o godzinie 18.00 na Równej Górce w Jaworznie odbędzie się uroczyste poświęcenie krzyża zasypanych w wyrobisku braci Jana Pytla i Ludwika Pytla, w związku z okrągłą setną rocznicą tego tragicznego zdarzenia.

Zobacz więcej

Orędzie papieża Franciszka na obchody Światowego Dnia Modlitw o ochronę świata stworzonego (1 września)

W tym Czasie dla Stworzenia podejmijmy na nowo modlitwę w wielkiej katedrze stworzenia, ciesząc się „wzniosłym chórem kosmicznym” niezliczonych stworzeń wyśpiewujących Bogu chwałę – napisał papież Franciszek w orędziu na obchody Światowego Dnia Modlitw o ochronę świata stworzonego, który będziemy obchodzić 1 września br.

Światowy Dzień Modlitw o ochronę świata stworzonego rozpoczyna Czas dla Stworzenia, który w tym roku przeżywać będziemy pod hasłem „Wsłuchaj się w głos stworzenia”. Potrwa on do 4 października, kiedy to wspominamy św. Franciszka. „Jest to szczególny czas dla wszystkich chrześcijan, aby razem modlić się i troszczyć o nasz wspólny dom” – czytamy w orędziu.