Parafia św. Brata Alberta

„Po co się niepokoić, wszak Bóg w nas, a my w Nim, a poza tym wszystko takie mało znaczące.”

Menu witryny
Szybkie informacje
Proboszcz:
Ks. Mariusz Lizończyk

Adres parafii:
ul. Przemysłowa 3
43 - 602 Jaworzno
tel./fax (032) 617-72-36
limar@op.pl
Kancelaria parafialna:
wtorek - 17.00 ÷ 17.30
środa - 17.00 ÷ 17.30
czwartek - 17.00 ÷ 17.30


Mapa dojazdu

Strona odwiedzona: 125846 razy.


Historia

Obecna kaplica na Pieczyskach to niegdyś willa dyrektora cementowni "Szczakowa". Była na tyle okazała co do wielkości że można było z niej w późniejszym czasie zrobic kaplice. Ponieważ w parafii nie prowadzona była kronika to też w poniższych informacjach nie są zawarte wszystkie wydarzenia , które miały miejsce w parafii na Pieczyskach, ale jednak najważniejsze zostały zapisane przez panią Janinę Tarabułe.

Oto fragmenty z notatek pani Janiny Tarabuły, które ukazują początki naszej parafii. "W 1990, a dokładnie 14 X 1990, odprawiona została pierwsza nasza msza święta dziękczynna w Kaplicy na Pieczyskach z prośbą o błogosławieństwo dla członkiń Róży oraz opiekę nad nowopowstałą Kaplicą i Ludem, który będzie się modlił w tej Kaplicy. Była to pierwsza msza św. w Kaplicy na Pieczyskach. Msze świętą odprawił ksiądz Jacek Mola, pierwszy proboszcz naszej parafii o godz. 11.00 (Niedziela). Od poniedziałku 15.X.1990 odmawiamy w Kaplicy różaniec, a od nastepnej soboty będą msze św wieczorne w sobote i niedziele o godz. 8.00 i 11.00. Otwarcie Kaplicy na Pieczyskach jest wielkim wydarzeniem dla mieszkańców dlatego tak licznie zgromadziliśmy się, aby podziekowac Panu Bogu za ten dar tak szybkiego zorganizowania i urządzania przez księdza Jacka domu modlitwy."

"Marzec 1991 w niedziele Palmową 24.03. poświęcone zostało przez ks. Jacka Tabernakulum i Pan Jezus na stałe zamieszkał w naszej Kaplicy. W wielki czwartek, piątek i sobotę odbywało się Triudum Paschalne odprawiane przez ks. Jacka." "26 maja nastąpiło poświęcenie naszej Kaplicy przez Księdza Arcybiskupa Franciszka Macharskiego. Przez cały maj i czerwiec są odprawiane codzienne oprócz poniedziałku msze św. Oraz nabożeństwa majowe i nabożeństwa czerwcowe."

Niestety nie możliwe jest odtworzenie wszystkich wydarzeń dotyczących rozkwitu naszej parafii ponieważ kronika nie została prowadzona dłużej. W późniejszym czasie zostało wybydowane "Wzgórze Miłosierdzia" oraz Ołtarz zewnętrzny, za którym stoi obecnie dzwonnica. Zmieniło się wnętrze naszej kaplicy, ponieważ uległa ona kapitalnemu remontowi od odachu po piwnice, a dzięki obecnym dyżurującym ulicami parafianom kaplica jest zawsze czysta i ołtarz przyozdobiony w świeże kwiaty. Ale parafia to głównie parafianie a nie kaplica więc co do parafi to liczy ona obecnie około 1500 parafian. W naszej parafii są kółka różańcowe nie tylko dorosłych ale także i dzieci. Ponieważ na Dobrej nie wybudowano jeszcze żadnej kaplicy ani kościoła parafianie z tamtej okolicy należą do parafii na Pieczyskach dzięki czemu parafian przybywa jeszcze więcej. Nasza parafia nigdy nie śpi, zawsze się coś dzieje. Świadczy o tym choćby nie dawno założona przez naszego proboszcza chodowla pszczół, która znajduje się na terenie ogrodu przy naszej kaplicy, dzięki czemu ogrody wokół kaplicy rozkwitaja i pozyskiwany jest świeży miód. Nasza parafia może także pochwalić się młodzieżą, która założyła drużynę piłkarską "Proboszczanka" (mają nawet swoje drużynowe koszulki). Gra ona w lidze salezjańskiej, która liczy obecnie 16 drużyn. Częste treningi i wyczerpujące mecze nie pozwalaja naszej młodzieży na odpoczynek. Pnieważ nasza parafia posiada dzięki proboszczowi busa możliwe jest organizowanie różnorakich wycieczek, choćby wyjazdów na wyścigi, na które ksiądz Mariusz wraz ze swoimi młodymi kolażąmi takimi jak Wojciech Skórkiewicz, Radek Kłosowski czy Łukasz Sala chętnie wyjeżdża. Dzięki takim wyścigom w których nasi parafianie często uczestniczą mogą sie pochwalić licznymi miejscami na podium, a nawet pierwszymi miejscami.


© 2009 Parafia Świętego Brata Alberta, Wszelkie prawa zastrzeżone.
Sprawy techniczne Mateusz Piętak Wykonanie szablonu: GRX.pl
Poprawny HTML 4.01! Poprawny CSS!